Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej do 44 kWp

Chęć rozbudowy fotowoltaiki pojawia się dosyć powszechnie wśród jej użytkowników, który cenią sobie codzienne korzystanie z opisanej instalacji. Jednakże, jak przebiega taki proces? Czy można wykonać go samodzielnie? Jakich formalności należy dopełnić oraz jakie kryteria spełniać, aby móc powiększyć instalację fotowoltaiczną? Poniższy artykuł poruszy wszystkie te zagadnienia, z krótkim przypomnieniem, czym właściwie jest instalacja fotowoltaiczna oraz na czym opiera ona swoje działanie.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna opiera swoje działanie na transformacji energii promieni słoneczny w prąd zmienny, a następnie w prąd stały, który pozyskujemy każdego dnia z gniazdek elektrycznych. Sama instalacja bazuje na obecności specjalnych paneli zbierających promieniowanie słoneczne (zwanych również modułami fotowoltaicznymi), inwertera (służącego do tranformacji jednego rodzaju energii w drugi), konstrukcji montażowej, złączy oraz okablowania. Wszystkie te elementy połączone są ze sobą w funkcjonalną całość.

Potrzeba rozbudowy instalacji fotowoltaicznej następuje wraz z rosnącym zużyciem prądu. Może być to zjawisko następujące samoistnie, jak i na skutek zamontowania w mieszkaniu kolejnych urządzeń, które pochłaniają duże ilości energii- na przykład pompy ciepła. Mnóstwo osób korzystających z fotowoltaiki, po krótszym lub dłuższym czasie korzystania z tego urządzenia, odczuwa potrzebę powiększenia rozmiarów istniejącej instalacji. Powyższy proces nie jest jednak tak prosty ani szybki, jak mogłoby się wydawać.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Rozbudowa fotowoltaiki nie jest możliwa “na zawołanie”. Taki proces wymaga bowiem spełnienia określonych wymagań i warunków. Jednym z ważniejszych punktów jest ocena funkcjonalności falownika (czyli innymi słowy, inwertera) oraz tego, czy poradzi sobie on z rozbudowaną instalacją fotowoltaiczną. Jeżeli instalacja przekroczy jego możliwą wydajność, konieczna będzie wymiana inwertera lub instalacja dodatkowych mikroinwerterów.

Planując włączenie instalacji fotowoltaicznej w rozbudowanej formie, większość osób decyduje się na usługi profesjonalnych zawodowców zajmujących się omawianą tematyką. Fachowcy oceniają możliwość rozbudowy instalacji, sprawdzają jaka powinna być docelowa moc urządzenia oraz planują proces montażu fotowoltaiki. Mają również obowiązek określić, czy dostępna powierzchnia użytkowa pozwala na zmieszczenie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej.  

Opisywany proces wymaga zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej- energa jest jednym z potencjalnych operatorów, których należy poinformować o poszerzeniu urządzenia. Jeżeli w procesie rozbudowy planujemy zbudować instalację o mocy przekraczającej 50 kilowatów, wymaga to również kolejnego zgłoszenia fotowoltaiki. Tauron to kolejny przykładem operatora sieci, który może tego wymagać.  

Samodzielna rozbudowa instalacji pv

Czy rozbudowa fotowoltaiki jest możliwa do samodzielnego przeprowadzenia?
choć polskie prawo nie zabrania takiego procesu, jest to jednak dosyć skomplikowany zabieg, który w większości sytuacji mimo wszystko powierza się zawodowcom. Powiększenie instalacji fotowoltaicznej ryzykuje popełnieniem licznych błędów, które mogą doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania całego urządzenia. Mowa tutaj na przykład o nieprawidłowo dobranych panelach oraz spowodowaniu usterek, które z kolei prowadzą do utraty gwarancji.  

Należy również pamiętać, że prace z instalacją fotowoltaiczną zawsze w mniejszym lub większym stopniu opierają się na obcowaniu z prądem elektrycznym. W sytuacji kiedy nie mamy dużego doświadczenia lub nie wiemy jak prawidłowo zabezpieczyć swoje pole pracy, możemy doprowadzić nie tylko do porażenia prądem lub uszkodzenia instalowanej rozbudowy, ale nawet wywołać pożar fotowoltaiki.  

W końcu, w sytuacji kiedy konieczne jest zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej, może zostać ono odrzucone, kiedy zostało wykonane przez osobę nie posiadającą wszystkich wymaganych uprawnień oraz certyfikatów. To, w połączeniu z brakiem doświadczenia samodzielnego wykonawcy, nasuwa prosty i oczywisty wniosek, że rozbudowę instalacji fotowoltaicznej najlepiej pozostawić kompetentnym w tym zakresie osobom.  

Czy warto rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Jak w większości przypadków, odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Z jednej strony, wspomniany proces może generować dosyć wysokie koszty (średnio kilka tysięcy złotych). Z drugiej, jeżeli w domostwie znacznie wzrosło zużycie prądu, powiększenie instalacji fotowoltaicznej pozwoli w ostatecznym rozrachunku zaoszczędzić duże zasoby finansowe.  

Aby indywidualnie rozpatrzeć indywidualny przypadek oraz szacować koszty związane z ewentualną rozbudową, warto zgłosić się do profesjonalnego fachowca zajmującego się dziedziną fotowoltaki. Z pewnością będzie on potrafił doradzić nam w tej sprawie oraz stworzyć sensowny plan rozbudowy instalacji pv w sposób bezpieczny i efektywny, tak aby dana instalacja generowała zyski i pomagała chronić środowisko. 

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz