Pompa ciepła – co to?

Większość osób wie, że pompa ciepła stanowi urządzenie służące do ogrzewania lokali oraz wody użytkowej. Jednocześnie, sporo osób nie zdaje sobie sprawy, jak właściwie przebiega wspomniany proces oraz co umożliwia jego zajście. Poniższy artykuł wyjaśni obydwa te aspekty oraz uwzględni rodzaje pomp ciepła oraz cechy, którymi się one różnią.

Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła?

Pompa ciepła umożliwia przepływ energii od miejsca o niższej do miejsca o wyższej temperaturze. Jest to typowe zjawisko fizyczne, uwarunkowane powszechnie znanymi prawami fizyki. Poruszanie się powietrza umożliwia z kolei energia mechaniczna lub cieplna, trafiająca do pompy z zewnątrz.  

Pompa ciepła powoduje oddawanie ciepła do danego obszaru, poprzez swoiste wypompowanie go z otaczającej przestrzeni charakteryzującej się niższą temperaturą. Można to porównać do pracy pompy hydraulicznej.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżniamy kilka rodzajów omawianych urządzeń, w zależności od rodzaju źródła ciepła, z którego jest ono przez nie pozyskiwane. Po pierwsze, możemy wybrać powietrzną pompę ciepła (dostępny jest zarówno model powietrze-powietrze, jak i powietrze-woda). Oczywiście, to powietrze stanowi w tym przypadku źródło ciepła, dlatego stanowi ono substrat stosunkowo tani i łatwo dostępny. Jest to również powód, dla którego powietrzne pompy ciepła są najpowszechniej wybieranym modelem opisywanych urządzeń.  

Innym przykładem są pompy gruntowe, pozyskujące ciepło z podłoża (może być to grunt, gleba, skała czy zbiornik wodny). Przy niskich temperaturach zewnętrznych, takie modele uchodzą za bardziej efektywne niż poprzednio wymienione powietrzne pompy ciepła. 

W końcu, wyróżniamy także wodne pompy ciepła oraz modele hybrydowe- łączące w sobie zalety funkcjonalności kilku wspomnianych wcześniej urządzeń, przy jednoczesnej eliminacji ich wad. Hybrydowe pompy ciepła pozwalają także na korzystanie ze wszelakich zjawisk fizycznych oraz źródeł energii, co umożliwia ich prawidłową pracę przez cały rok.

Pompa ciepła – czy to się opłaca?

Instalacja pompy ciepłej jest dosyć kosztowną inwestycją. W dużej mierze jej opłacalność zależy od szacunkowych kosztów zużycia prądu oraz zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego lub lokalu użytkowego na dostarczaną energię. Niemniej jednak, warto mieć świadomość kilku faktów na temat pracy pompy ciepła.  

Przede wszystkim, taka instalacja jest inwestycją długoterminową i w ostatecznym rozrachunku pozwoli nam oszczędzić znacznie więcej, niż gdybyśmy zdecydowali się na- przykładowo- ogrzewanie gazowe. Ponadto, jest to o wiele bardziej ekologiczne rozwiązanie niż ogrzewanie węglem. Sama pompa jest w dodatku mało kosztowna, jeżeli mówimy o codziennej eksploatacji. Uważa się więc, że koszty związane z zainstalowaniem opisywanego urządzenia zwracają się większości użytkowników po około 10 latach. Ponadto, niektóre osoby mogą ubiegać się o otrzymanie dofinansowania do instalacji pompy ciepła. Nie jest to jednak możliwe dla każdego, właściciel mieszkania oraz sam lokal musżą bowiem spełniać określone warunki.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz