Aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak powinien prawidłowo wyglądać monitoring instalacji fotowoltaicznej, warto zakreślić, czym właściwie ona jest i do czego służy.
Instalacja fotowoltaiczna w pigułce
Instalacja fotowoltaiczna, jak wszyscy prawdopodobnie wiedzą, służy do uzyskania energii elektrycznej w wyniku przemian energii słonecznej. Aby doszło do takiego procesu, konieczne jest wykorzystanie specjalnych ogniw krzemowych, gdzie zachodzi właściwy efekt fotowoltaiczny. Sama instalacja składa się z odpowiednich paneli (inaczej modułów), które gromadzą energię w postaci promieni słońca oraz transformują ją w stały prąd. Dodatkowo, instalacja zawiera również urządzenie o nazwie inwerter, które umożliwia przekształcenie otrzymanego prądu stałego w prąd zmienny (a więc takiego, z którego na co dzień korzystamy w gniazdkach elektrycznych). Ponadto, w obrębie instalacji możemy znaleźć szereg kabli oraz konstrukcję nośną, które umożliwiają połączenie wymienionych elementów w funkcjonalną całość oraz podtrzymują je wszystkie na swoich miejscach.
Instalacja fotowoltaiczna posiada szereg zastosowań. Po pierwsze, pozwala ona na gromadzenie energii, którą można później użytkować w postaci prądu. Niekiedy wykorzystuje się ją także jako formę zasilania pomp ciepła oraz ładowania elektrycznych samochodów. W przypadku wykorzystania nadwyżek energii, określony sprzedawca prądu może je zakupić od danego domostwa, co pozwala nie tylko wydawać mniej pieniędzy na prąd, ale również prowadzi do otrzymania dodatkowych zarobków z tytułu użytkowania instalacji fotowoltaicznej.
Monitorowanie instalacji fotowoltaicznej – do czego służy?
Niezwykle istotnym elementem posiadania instalacji fotowoltaicznej oraz korzystania z niej na co dzień, jest monitorowanie instalacji pv. Umożliwia to nie tylko określenie, czy zamontowana konstrukcja działa prawidłowo oraz prowadzi do wytworzenia energii. Jest również sposobem na szybkie wyłapanie wszelkich usterek oraz sprawne naprawienie potencjalnych komplikacji, które w późniejszym czasie mogą generować o wiele większe straty.
Ponadto, monitorowanie instalacji fotowoltaicznej umożliwia nam lepsze planowanie gospodarowania produkowaną przez system energią. Możemy na przykład wybrać, czy lepiej sprzedać nadprogramową nadwyżkę energetyczną, czy wykorzystać ją we własnym domostwie. Określone zużycie energii może również stanowić wskazówkę, iż powinniśmy stać się nieco oszczędni w codziennym gospodarowaniu naszym domostwem.
Monitorowanie systemu fotowoltaicznego – na czym polega
Monitoring instalacji fotowoltaicznej opiera się na kilku podstawowych aspektach. Analizowane dane pozyskiwane są z inwertera, który stanowi jedną z najważniejszych części instalacji.
Inwerter mówi nam bowiem, ile energii zostało wytworzonej w określonym przedziale czasowym oraz jaka jest aktualna moc instalacji fotowoltaicznej. Ponadto, pozwala on ocenić takie kryteria jak napięcie, moc oraz natężenie prądu stałego oraz prądu zmiennego. Informuje on nas również o potencjalnych błędach, które mogą wystąpić oraz usterkach, które już pojawiły się we funkcjonowaniu danej instalacji. W końcu, bazując na analizie inwertera, możemy także sprawdzić temperaturę falownika oraz ogniw zawartych w urządzeniu.
Monitorowanie instalacji pv
Monitorowanie systemu fotowoltaicznego może zostać przeprowadzone na kilka różnych sposobów. Metodą najczęściej wybieraną jest korzystanie z monitoringu online instalacji fotowoltaicznej. Wspomniany sposób opisany został poniżej.
Innym rodzajem monitoringu jest ocena pracy instalacji poprzez analizę informacji wyświetlanych na wyświetlaczu inwentora. Niekiedy możliwe jest również przeniesienie tych danych na inne, zewnętrzne urządzenie. Taki rodzaj monitoringu zapewnia również bardzo dokładne informacje, które aktualizowane są na bieżąco w sposób automatyczny.
Monitoring online instalacji fotowoltaicznej
Jak już wspomniano, najchętniej i najczęściej wybieraną metodą analizy oraz oceny pracy zainstalowanego urządzenia, jest monitorowanie instalacji pv online.
Odbywa się ono poprzez oprogramowanie zainstalowane na telefonie lub przeglądarce w formie aplikacji, połączone bezprzewodowo z inwentorem. Właśnie na takiej drodze, gromadzone dane są zapisywane oraz udostępnione do wglądu użytkownikom aplikacji. Zazwyczaj przesyłane są za pośrednictwem WiFi, Bluetooth, Zigbee lub innego rodzaju interfejsu.
Większość wspomnianych aplikacji jest całkowicie darmowa. Umożliwiają one szybkie i regularne sprawdzanie pracy instalacji fotowoltaicznej. Założenie konta na takiej aplikacji nie jest ani czasochłonne, ani specjalnie skomplikowane. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że procesem konfiguracji urządzenia z inwentorem zajmuje się zazwyczaj instalator urządzenia fotowoltaicznego.
Podsumowując, instalacja fotowoltaiczna może być niezwykle przydatnym narzędziem, zarówno pod względem ekologii oraz ochrony środowiska, ale również gospodarowania własnym domostwem w sposób wydajny i oszczędny. Warto jednak monitorować, jak pracuje wspomniana instalacja i korygować wszelkie nieprawidłowości we wspomnianym procesie.