Aby móc ocenić, jaki jest koszt pompy ciepła dla domu 120 m2 lub o innym wybranym metrażu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, należy się orientować ile prądu pobiera pompa ciepła oraz ile energii zużywa pompa ciepła 10kw (lub o alternatywnej mocy).
Ponadto, w celu określenia powyżej wymienionych aspektów, konieczna jest wiedza na temat funkcjonowania opisywanego urządzenia, jego budowy oraz kosztów jakie generuje ono swoją codzienną pracą. Poniższy artykuł opowie po krótce o wszystkich wymienionych właściwościach ogrzewania domu pompą ciepła.
Czym jest pompa ciepła oraz jak działa?
Funkcjonowanie pompy ciepła bazuje na przepływie energii od obszaru cechującego się niższą temperaturą, do obszaru cieplejszego. Jest to uwarunkowane naturalnie występującymi prawami fizyki. Sam proces jest natomiast napędzany zewnętrzną siłą w postaci energii mechanicznej, produkowanej przez pompy cieplne lub energii cieplnej (w tym przypadku powstaje ona w pompach absorpcyjnych).
Podstawowym celem działalności pompy ciepła jest oczywiście ogrzewanie pomieszczeń danego lokalu oraz ogrzewanie wody użytkowej. Niekiedy, pompa ciepła może być również wykorzystywana do chłodzenia wody. Działanie opisywanego urządzenia można porównać do odwrotności funkcjonowania zamrażarki- pompa wydziela ciepło, pompując je uprzednio z zewnętrznego powietrza lub podłoża. Według wszelkich zasad fizyki, pompa ciepła odznacza się największą efektywnością w sytuacji, kiedy różnice temperatur które chcemy wyrównać, są stosunkowo niewielkie.
Wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła. Są wśród nich modele powietrzne (wykorzystujące zewnętrzne powietrze jako źródło ogrzewania pomieszczeń lub wody), gruntowe (korzystające z danego gruntu jako źródła ciepła), działające na powietrze wylotowe (korzystają one z powietrza wylatującego z budynku), wodne (źródłem ciepła jest oczywiście płynąca woda) oraz modele hybrydowe.
Pompa ciepła – zużycie prądu
Jeżeli zastanawiamy się, jaki będzie koszt pompy ciepła do domu 200m2, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie zużycie prądu generuje taka maszyna.
Taką informację można uzyskać na podstawie kilku technicznych obliczeń. Najprościej mówiąc, zużycie prądu przez pompę ciepła oceniamy, dzieląc zapotrzebowanie na ciepło budynku przez współczynnik SCOP. Jest to wartość oznaczająca efektywność średnioroczną pompy ciepła i informuje ona o stosunku ilości energii przeznaczonej do ogrzania danego domostwa oraz energii, która została w tym procesie zużyta. Wartość SCOP można obliczyć z wykorzystaniem gotowych kalkulatorów, zaprojektowanych właśnie do tego celu.
Warto również zaznajomić się ze współczynnikiem COP, który pozwala określić wydajność danej pompy ciepła, poprzez określenie stosunku ilości dostarczonego ciepła do zużytej energii elektrycznej.
Z powyższych informacji łatwo wywnioskować, jak obliczyć miesięczne zużycie prądu pompą ciepła. Jednakże, jak do tych informacji mają się koszty ogrzewania, które generuje opisywane urządzenie?
Koszt ogrzewania pompą ciepła – jak obliczyć?
Skoro wiemy już, jak ocenić zużycie prądu przez pompę ciepła, możemy również oszacować koszt ogrzewania opisywaną metodą. Wystarczy bowiem pomnożyć otrzymaną ilość kilowatów przez cenę odpowiadającą jednemu kilowatowi. Oczywiście, cena ta jest wartością zmienną i należy aktualizować ją na bieżąco przy swoich obliczeniach.
Aby uprościć pobieżne oszacowanie omawianych kosztów, można zawsze wziąć pod uwagę ogólnodostępne informacje na ten temat. Mówią one, iż większość domostw o powierzchni 100m2 generują około 2500 kilowatów energii. Ogrzanie wody użytkowanej to z kolei wydatek energetyczny rzędu około 1000 kilowatów. Innymi słowy, ogrzanie pojedynczego metra kwadratowego wymaga zużycia około 12,5 kilowatów energii. Na podstawie takich informacji, nie trudno jest więc oszacować koszt pompy ciepła do domu 200m2.
Koszt ogrzewania pompą ciepła – od czego zależy?
Wiemy już, iż zużycie prądu przez pompę ciepła oraz- co za tym idzie- związane z tym koszty, w dużej mierze zależą od wielkości ogrzewanego lokalu. Co jeszcze wpływa na wspomniane wartości?
Po pierwsze, będzie to także stan techniczny pompy ciepła oraz jej ogólna sprawność. Podobnie, ważny jest również rodzaj wentylacji obecny w danym lokalu oraz system grzewczy zainstalowany w wybranym domostwie. Najniższymi kosztami utrzymania odznacza się bowiem jednoczesne zastosowanie pompy ciepła oraz ogrzewania podłogowego, w przeciwieństwie do metody z użyciem tradycyjnych grzejników.
Oczywiście, duże znaczenie ma również różnica temperatury pierwotnej oraz tej, którą chcemy osiągnąć podczas procesu ogrzewania. Kolejnym czynnikiem, które warto wziąć pod uwagę jest skorzystanie z tak zwanych taryf energetycznych, które umożliwiają korzystanie z atrakcyjnych cen zakupu energii w określonych dniach roku. W końcu, część osób decyduje się na dodatkowe założenie instalacji fotowoltaicznej, co w połączeniu z pompą ciepła pozwala na oszczędzenie jeszcze większych zasobów finansowych.
Koszty ogrzewania domu pompą ciepła – podsumowanie
Biorąc pod uwagę wszystkie zgromadzone informacje oraz analizując je na tle innych danych dotyczących kosztów ogrzewania, można dojść do kilku wniosków.
Po pierwsze, pompa ciepła jest stosunkowo wydajną metodą ogrzewania lokalu oraz wody użytkowej. Jest to również rozwiązanie przyjazne środowiskowi oraz umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy. Oczywiście, jest to zależne od wielkości danego lokalu oraz rodzaju wybranej pompy, a także modelu zainstalowanego ogrzewania.
Można jednakże stwierdzić, iż rozwiązaniem najbardziej korzystnym finansowo jest połączenie powietrznej pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej. Taka metoda generuje najmniejsze straty energetyczne. Mówiąc więcej, pozwala nawet na sprzedaż naddatku energetycznego. Oprócz tego, zarówno działalność instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła jest łatwa do monitorowania, wyłapywania ewentualnych błędów oraz wprowadzania zmian w sektorze gospodarowania swoimi zasobami energetycznymi.