Jak podłączyć zbiornik  wyrównawczy?

Poniższy artykuł ma na celu opisanie funkcjonowania pompy cieplnej oraz procesu montażu tego urządzenia z uwzględnieniem takich aspektów, jak podłączenie instalacji oraz napełnienia jej wymaganymi chemikaliami. Jeżeli interesuje Cię, jak podłączyć zbiornik  wyrównawczy lub jaka pompa do napełniania instalacji glikolem sprawdzi się najlepiej- trafiłeś we właściwie miejsce!

Instalacja wewnętrzna

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pomp cieplnych. Pierwszą z nich jest pompa typu monoblok, a więc urządzenie zainstalowane na zewnątrz danego lokalu. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie części powierzchni użytkowej domu, warunkuje łatwy proces instalacji oraz jest metodą zapewniającą wysoką estetykę.  

Drugi rodzaj- pompa typu split- składa się zarówno z części wewnętrznej, jak i zewnętrznej instalacji. Część wewnętrzna zawiera w sobie skraplacz (odpowiedzialny za krążenie ciepła pomiędzy ośrodkami w postaci freonu oraz wody), a także pompę obiegową- urządzenie, które wtłacza ciepłą wodę do odbiorczej części omawianej instalacji. Pompy z rodzaju split nie wymagają dolewania glikolu etylenowego lub propylenowego, ponieważ taka instalacja nie jest narażona na zamarznięcie. Jednakże, zajmuje ona sporo powierzchni użytkowej lokalu oraz wymaga regularnych kontroli szczelności.

Podłączenie rozdzielacza pompy ciepła

Pompa ciepła oraz rozdzielacze do ogrzewania podłogowego mogą korzystać z jednakowego źródła energii. Aby ta właściwość miała zastosowanie w praktyce, konieczne jest zastosowanie rozdzielacza modułowego- specjalnego narzędzia, zbudowanego z mosiądzu.  

Rozdzielacz modułowy posiadają specjalne zawory i są często wykorzystywane do ogrzewania dużych lokali użytkowych. Niekiedy, funkcjonują one na powierzchni, która wymaga napełnienia instalacji glikolem, czyli substancją uniemożliwiającą jej zamarzanie.  

Napełnianie instalacji pompy cieplnej glikolem

Napełnianie instalacji pompy cieplnej glikolem, jak już wspomniano, ma przeciwdziałać zamarzaniu opisywanego urządzenia. Zarówno glikol etylenowy jak i propylenowy nie zamarzają przy ujemnych temperaturach, jednakże ten pierwszy jest produktem nie tylko tańszym, ale również bardziej wydajnym. Należy jednak pamiętać, że jednocześnie odznacza się on większą toksycznością w porównaniu ze swoim odpowiednikiem.  

Stężenie glikolu stosowanego w dolnym źródle pompy ciepła nie powinno przekraczać 35%, w przeciwnym razie przepływ przez urządzenie może okazać się utrudniony. Stosowanie glikolu chroni instalację przed wystąpieniem uszkodzeń. Pomimo iż jest to stosunkowo droga substancja, należy pamiętać, iż naprawa wszelkich usterek prawdopodobnie wygenerowałaby o wiele większe koszty. Glikol wprowadzany jest do instalacji za pomocą ręcznej pompy.
Należy również pamiętać, że każde urządzenie grzewcze wymaga zainstalowania zbiornika wyrównawczego, co zapobiega nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w obrębie danej instalacji.  

Najbardziej narażonym modelem pompy na wspomniane uszkodzenia, jest instalacja typu monoblok, ponieważ w całości znajduje się ona na zewnątrz budynku, a woda zawarta w jej rurach jest ciągle narażona na niekorzystne temperatury oraz warunki atmosferyczne.  

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz