Pompa ciepła to – najprościej mówiąc- urządzenie pozwalające na ogrzanie powierzchni danego pomieszczenia lub wody użytkowej. Proces ten przebiega zgodnie z prawami fizyki, dzięki przepływowi ciepłego powietrza z obszaru chłodniejszego do tego cechującego się wyższą temperaturą. Poniższy artykuł opowie krótko o dostępnych na rynku rodzajach tego urządzeniach oraz kilku aspektach dotyczących pompy ciepła- instalacji, funkcjonowania oraz montażu.
Rodzaje pomp ciepła
W zależności od rodzaju źródła ciepła, wyróżniamy kilka rodzaj pomp.
Jest to więc odpowiednio pompa powietrzna, gruntowa, wylotowa, wodna oraz pompa hybrydowa. Ta ostania stanowi połączenie kilku różnych rodzajów opisywanego urządzenia, dzięki czemu uwzględnia ona w swoim działaniu wszystkie pozytywne aspekty funkcjonowania innych pomp. Może również korzystać z wielu zróżnicowanych form energii oraz zjawisk fizycznych.
Kryteriami na podstawie których powinniśmy dobierać idealną dla siebie pompę ciepła, jest między innymi różnica temperatur pomiędzy ogrzewanym powietrzem a temperaturą powietrza, którą docelowo chcemy osiągnąć. Dużo zależy również od indywidualnego zapotrzebowania domostwa na energię cieplną oraz budżet przeznaczony na koszty instalacji.
Pompa ciepła monoblok – schemat
Pompa ciepła monoblok to urządzenie, które według zaleceń powinno zostać zamontowane na zewnątrz budynku. Nie zajmuje ona powierzchni użytkowej lokalu, konieczne jest jedynie zamontowanie rury do pompy ciepła, która umożliwia krążenie wody w systemie centralnego ogrzewania. Jest to bardzo wygodny i chętnie wybierany rodzaj pompy ciepła, charakteryzujący się łatwym procesem instalacji.
Pompa ciepła gruntowa – schemat
Gruntowa pompa ciepła, jak nietrudno się domyśleć, pozyskuje ciepło z gruntu lub innego podobnego podłoża. W obrębie wspomnianego modelu wyróżniamy pompy gruntowo-powietrzne, glebowo-powietrzne, skalno-powietrzne oraz wodno-powietrzne.
Aby pompa ta cieszyła się jak najlepszą efektywnością, zaleca się umieszczenie w wodzie gruntowej dolnego źródła ciepła. Uważa się również, że omawiany rodzaj pomp jest bardziej efektywny od powietrznych pomp ciepła, jeżeli ocenia się ich pracę w niskich temperaturach środowiska.
Schemat kotłowni z pompą ciepła
W przypadku kotłowni z pompą ciepła, najczęściej wykorzystuje się pompę typu powietrze-woda monoblok. Urządzenie to umożliwia ogrzanie wody użytkowej, pokrycie obiegu ogrzewania podłogowego oraz grzejnikowego.
Aby odpowiednio przygotować pomieszczenie do montażu pompy należy wykonać kilka niezbędnych czynności. Będzie to więc między innymi przygotowanie fundamenty pod powietrzną pompę ciepła, sprawdzenie jaka rura na przepust będzie odpowiednia oraz jaką spiralę do rur powinniśmy zakupić.
Pompa ciepła – instalacja
Instalacja pompy ciepła wymaga przede wszystkim obecności odpowiednich warunków, spełnienia określonych wymagań oraz przygotowania finansowego na oszacowane wcześniej koszty.
Schemat instalacji pompy cieplnej różni się w zależności od układu tego urządzenia (może być to układ bezpośredni, układ z buforem wody, z buforem wpiętym oraz nastawiony na chłodzenie). Najlepszym momentem na założenie takiej instalacji jest etap budowy domu, jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, najlepiej odpowiednio przygotować mieszkanie na ten proces. Konieczne może okazać się zamontowanie ogrzewania płaszczyznowego o niskiej temperaturze oraz wybór rur o dużej średnicy. Pompa ciepła z reguły umieszczana jest w przeznaczonym do tego pomieszczeniu- tak zwanej kotłowni- z uwagi na swoje niemałe rozmiary oraz stosunkowo głośną pracę.
Sam proces instalacji opiera się na trzech filarach, a więc założeniu pompy ciepła, montażu układu hydraulicznego łączącego pompę ciepła oraz rozdzielaczu oraz opracowaniu systemu centralnego ogrzewania. Proces instalacji powinien poprzedzić wybór lokalizacji pompy, wybór jej modelu, obliczenie zapotrzebowania na ciepło w danej jednostce mieszkalnej oraz oszacowanie kosztów związanych z daną instalacją.