Wykonanie instalacji on-grid

Instalacja on-grid jest rodzajem instalacji fotowoltaicznej. Czym jest właściwie fotowoltaika, jak wygląda schemat instalacji fotowoltacznej on grid i jak powinno przebiegać podłączenie inwentera 3 fazowego? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule, ze szczególnym uwzględnieniem wytłumaczenia działania instalacji fotowoltaicznej oraz jej budowy. Dowiesz się również, jakie jest najlepsze miejsce do podłączenia inwentora oraz dlaczego nie warto instalować go w pobliżu swojej sypialni.

Czym właściwie jest instalacja fotowoltaiczna?

Samo pojęcie fotowoltaiki jest powszechnie znane. Według najprostszej definicji, wspomniana instalacja zajmuje się transformacją promieni słonecznych w prąd stały, a następnie zmienny. W efekcie, otrzymujemy energię, pozyskiwaną na co dzień z elektrycznych gniazdek. Ponadto, fotowoltaika umożliwia również zasilenie takich urządzeń, jak pompa ciepła oraz pozwala na ładowane samochodów elektrycznych. Jest to więc wysoko funkcjonalne urządzenie, będące jednocześnie rozwiązaniem ekologicznym oraz przyjaznym środowisku. Pozwala na zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy, zwłaszcza iż niektórym osobom mogą przysługiwać dodatkowe dotacje unijne na założenie instalacji fotowoltaicznej. Muszą jdnakże spełniać określone warunki i wymogi, dlatego fundusze te nie będą jednakowe w każdym indywidualnym przypadku. 

Instalacja fotowoltaiczna składa się oczywiście z paneli, inwentera (lub inaczej falownika)- urządzenia stanowiącego swoiste centrum dowodzenia opisywanej maszyny, a także konstrukcji montażowej, zabezpieczeń, okablowania oraz monitoringu. Choć najbardziej powszechnym miejscem instalacji jest dach lub grunt, możemy również spotkać się z tak zwanymi wiatami fotowoltaicznymi (stanowi to połączenie fotowoltaiki oraz przeszklonego garażu) oraz instalacjami BIPV. Jeżeli nie mamy pewności, które rozwiązanie będzie idealne dla naszego domostwa, warto skontaktować się z fachowcami specjalizującymi się w zakresie fotowoltaiki.  

 W obrębie instalacji fotowoltaicznej, możemy wyróżnić dwa rodzaje dostępnych systemów. Pierwszym z nich jest ON grid (na którym skupimy się w poniższym artykule), drugim- OFF grid. Istota ich działania oraz funkcjonalności jest taka sama, różnią się natomiast obecnością podłączenia inwentera do sieci zewnętrznej.

Instalacja on grid – schemat

Instalacja on grid jest najpopularniejszym rodzajem opisywanego urządzenia, zwłaszcza w przypadku jednorodzinnych gospodarstw. Istotą tej instalacji jest fakt, iż w procesie fotowoltaiki (po “wyłapaniu” promieni słonecznych oraz przekształceniu ich w prąd na drodze licznych transformacji), zazwyczaj domostwo posiada nadwyżkę wytworzonej energii.  

Dzięki podłączeniu inwentera do sieci energetycznej, możliwe jest przekazanie nadmiaru energetycznego do wybranego dostawcy. W ten sposób, dochodzi do magazynowania owej nadwyżki oraz przeliczenia jej na upust przysługujący właścicielowi danego gospodarstwa. Wspomniane upusty rozlicza się z określonym operatorem co rok lub co pół roku. Aby taki system mógł prawidłowo funkcjonować, konieczna jest instalacja specjalnego licznika, który będzie informował nas, ile energii elektrycznej zużyto, a ile przekazano do danej sieci energetycznej.  

Takie rozwiązanie pomaga więc zaoszczędzić duże sumy pieniędzy, zwłaszcza przy założeniu, iż systemy on grid same w sobie są nieco tańsze od tych off-grid. Ma to nie tylko sens ze względów ekonomicznych, ale również ekologicznych, ponieważ niweluje stopień marnowania wytworzonej nadwyżki energetycznej.

Gdzie wpiąć inwenter?

Podczas montażu instalacji fotowoltaicznej, najwięcej problemów sprawia podłączenie inwentera 3 fazowego. Gdzie należy go podłączyć? Gwoli przypomnienia, inwenter stanowi urządzenie transformujące energię z postaci promieni słonecznych do formy prądu elektrycznego. Oczywiście, efektem jego pracy musi być przy tym otrzymanie prądu o ściśle określonym napięciu lub natężeniu. Nie da się więc ukryć, że falownik jest najważniejszym elementem całej konstrukcji fotowoltaicznej, a bez niego praca maszyny nigdy nie doszłaby do skutku.  

Miejsce wpięcia inwentera jest więc również bardzo istotnym aspektem, ponieważ umożliwia on prawidłowe funkcjonowanie instalacji oraz zapewnia jej wysoką wydajność oraz efektywność. Pomaga również wydłużyć żywotność urządzenia oraz bezpieczeństwo jej użytkowania. Zastanawiając się, gdzie wpiąć inwenter, powinniśmy przeanalizować kilka aspektów, a więc między innymi głośność pracy urządzenia, odległość która dzieli go od skrzynki rozdzielczej oraz fotowoltaicznych modułów, a także stopień zagrożenia na zalanie inwentera.  

Wybrane miejsce podłączenia inwentera nie powinno stwarzać konieczności założenia zbyt długiego okablowania. Ponadto, korzystanie z niego musi być komfortowe i wygodne dla indywidualnego użytkownika, dlatego lepiej by było nie ustawiać go w pobliżu sypialni czy salonu. Nie powinno być to również pomieszczenie o ograniczonej wentylacji. Najczęściej wybieranymi obszarami instalacji inwentera są więc kotłownie, piwnice oraz garaże- to wydaje się jednocześnie najbardziej praktycznym i logicznym rozwiązaniem.  

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz