Aby móc ze zrozumieniem omówić schemat podłączenia fotowoltaiki do instalacji domowej, dobrze jest orientować się, na jakiej zasadzie działa oraz jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna. Większość z nas prawdopodobnie zna jej podstawowe założenie- czyli przetworzenie światła słonecznego w energię elektryczną, którą możemy wykorzystywać do codziennych celów w gospodarstwach domowych. Jednakże, na czym dokładnie polega zjawisko fotowoltaiczne? Prąd stały czy zmienny jest bardziej niebezpieczny? I w końcu- jak podłączyć fotowoltaikę do sieci domowej?
Jak działa fotowoltaika?
Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku podstawowych elementów, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie tego urządzenia. Po pierwsze, zawiera ona inwerter stanowiący swego rodzaju fotowoltaiczne centrum sterowania. Ponadto, instalacja składa się z licznych paneli fotowoltaicznych połączonych ze sobą w sposób szeregowy oraz obudowanych ogniwami krzemowymi. W obrębie zestawu fotowoltaicznego znajdziemy także zabezpieczenia prądu stałego oraz zmiennego. W tym momencie warto zaznaczyć, że prąd zmienny jest rodzajem o wiele bardziej niebezpiecznym.
Wspomniane ogniwa krzemowa pozwalają na transformację promieni słonecznych w prąd stały, a więc pożądane źródło energii. Inwerter odpowiada natomiast za zamianę ów energii w prąd zmienny, który następnie pozyskujemy z gniazdek.
Montaż instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji obejmuje parę następujących po sobie etapów. Po pierwsze, konieczne jest przeprowadzenie specjalnego audytu, aby upewnić się że planowana instalacja będzie mogła funkcjonować w sposób efektywny oraz bezpieczny. Eksperci w omawianym temacie oceniają między innymi, jak bardzo zacieniony jest dach oraz jaką mocą powinna cechować się odpowiednia instalacja w danym domostwie.
Następnie, wykonywany jest projekt przyszłej instalacji fotowoltaicznej. Na jego podstawie, dochodzi następnie do zamontowania urządzenia w gruncie lub na dachu. Wymaga to kilku czynności, a więc utworzenia bazowej konstrukcji do montażu, odpowiedniego okablowania, ułożenia paneli oraz połączenia ich z inwerterem oraz konfiguracja z siecią wifi lub innym wybranym interfejsem.
Jak podłączyć fotowoltaikę do sieci domowej?
Wśród rodzajów instalacji fotowoltaicznej, wyróżniamy modele które nie muszą być podłączone do sieci, oraz takie, które wymagają tego do prawidłowego funkcjonowania. Podłączenie fotowoltaiki do instalacji domowej jest więc konieczne w przypadku instalacji typu on-grid oraz instalacji hybrydowej. Chęć skorzystania z tego rozwiązania musi zostać zgłoszona (o przyłączenie fotowoltaiki do sieci mogą ubiegać się zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa), a moc szczytowa takiej instalacji nie może przekroczyć umownej granicy 50 kilowatów. Napięcie sieci z której chcemy skorzystać, musi natomiast cechować się napięciem nie wyższym niż 110 kilowoltów.
Podłączenie fotowoltaiki do instalacji domowej może odbyć się na dwa sposoby- na podstawie zgłoszenia (jeżeli moc przyłączeniowa jest wyższa od mocy instalacji) lub na podstawie wniosku do dystrybutora (w momencie, kiedy moc instalacji przewyższa moc nieruchomości).
Aby uzyskać zgodę na podłączenie fotowoltaiki, należy spełniać odpowiednie wymagania techniczne oraz warunki owego przyłączenia. Konieczne będzie również zebranie odpowiedniej dokumentacji, wypełnienie wniosku opracowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wymiana licznika na model wymagany oraz podpisanie umowy. Do wymaganych dokumentów należą z kolei schematy instalacji elektrycznej danej nieruchomości, informacje techniczne dotyczące sieci oraz instalacji, certyfikat fotowoltaiki, pełnomocnictwo, oświadczenie osoby instalującej fotowoltaikę oraz dowód prawnego posiadania wspomnianej instalacji.
Schemat podłączenia fotowoltaiki do instalacji domowej
Istnieje kilka miejsc, które mogą służyć do podłączenia fotowoltaki do sieci domowej. Pierwszym (i najlepszym) rozwiązaniem, jest rozdzielnia główna. Taka opcja wymaga jednocześnie zadbania o zabezpieczenia prądowe oraz AC, zakupienie przewodu z zabezpieczeniami oraz upewnienie się o tym, że użyte przewody mają wymaganą średnicę.
Innym miejscem, do którego można podłączyć instalację fotowoltaiczną jest skrzynka z licznikiem. Jednakże, nie zapewnia ona dużej przestrzeni na uwzględnienie wszystkich bezpieczników, dlatego takie rozwiązanie zwiększa ryzyko wystąpienia porażenia prądem. Może również prowadzić do usterek na skutek naturalnie występujących wyładowań elektrycznych. Podobnie sytuacja ma się w przypadku gniazda siły- to miejsce również nie umożliwia założenia wszystkich niezbędnych zabezpieczeń. Ponadto, przekroje przewodów założone we wspomnianej lokalizacji ulegają szybkiemu przegrzewaniu się, a to może skutkować nawet wybuchem pożaru. Ostatnią alternatywą jest podłączenie instalacji fotowoltaicznej do skrzynki rozdzielczej (zwanej również jako tablica bezpiecznikowa). Oczywiście, takie miejsce również wymaga zastosowania wszystkich wymaganych środków bezpieczeństwa.