Poniższy artykuł ma na celu nie tylko opisanie schematu montażu instalacji fotowoltaicznej krok po kroku, z uwzględnieniem odpowiednich etapów. Mówi on również, na czym polega sama instalacja fotowoltaiczna, jak jest zbudowana oraz tłumaczy w szczegółach, jak powinno wyglądać planowanie takiej instalacji. W poniższym tekście znajdziecie Państwo odpowiedzi na takie pytania, jak: “jaka jest minimalna ilość paneli w stringu?”, “jak zrobić uziemienie fotowoltaiki” oraz “jakie napięcie daje panel fotowoltaiczny?”.
Na czym polega instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna to urządzenie stworzone w celu pozyskania energii w postaci zmiennego prądu, który możemy znaleźć w gniazdach elektrycznych. Prąd stanowi przetransformowaną formę energii, pochodzącą pierwotnie z promieniowania słonecznego, które wyłapywane jest przez instalację fotowoltaiczną.
Omawiane narzędzie składa się z kilku podstawowych elementów. Jednym z nich jest falownik- urządzenie pozwalające na wspomnianą transformację energii. W obrębie instalacji wyróżniamy również konstrukcję montażową, moduły fotowoltaiczne (powszechnie znane pod nazwą paneli słonecznych, które “wyłapują” promienie słoneczne), a także zestaw złączek oraz specjalne okablowanie które łączy pozostałe elementy w funkcjonalną całość.
Istotą fotowoltaiki jest nie tylko magazynowanie energii. Jej praca może służyć również pośrednio do ładowania samochodów elektrycznych oraz do zasilenia pompy ciepła. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest nie tylko wysoce ekologicznym rozwiązaniem, które pozytywnie wpływa na stan środowiska. Jest to również metoda wysoce ekonomiczna, która pozwala zaoszczędzić duże sumy pieniędzy.
Planowanie instalacji fotowoltaicznej
Procesem, który poprzedza montaż instalacji fotowoltaicznej, jest jego dokładne zaplanowanie oraz przeprowadzenie swego rodzaju audytu. Audyt ten pozwala na zgromadzenie kompletu informacji, które pomogą specjalistom wybrać odpowiednią instalacją oraz zaplanować jej przyłączenie w ten sposób, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tego urządzenia.
Pierwszym ważnym aspektem jest więc ocena zacienienia danej nieruchomości, a także oszacowanie średniego zużycia energetycznego na terenie tego domu. Konieczny jest także wybór miejsca uziemienia instalacji fotowoltacznej, dobór falownika do paneli oraz ocena, jakie napięcie paneli fotowoltaicznych będzie stanowiło najbardziej korzystne rozwiązanie. Konieczne jest również wybranie miejsca montażu inwentera oraz ocena konstrukcji dachu oraz jej kompatybilność z planowanym uziemieniem paneli fotowoltaicznych- schemat takiej instalacji może okazać się bardzo przydatnym narzędziem.
Proces planowania instalacji obejmuje również stworzenie komputerowego projektu budynku, wprowadzenie do niego zebranych informacji na temat jego konstrukcji, wymiarów oraz otoczenia nieruchomości, a także potencjalnego zużycia energii przyszłej instalacji. To pomoże nam ocenić, jakiej ilości paneli wymaga uziemienie fotowoltaiki. Na tym etapie oblicza się także szacunkowe zyski energetyczne, które możemy uzyskać po założeniu omawianej instalacji oraz czy jest to przedsięwzięcie warte naszych inwestycji.
Montaż instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej opiera się na paru konkretnych etapach. Warto jednak zaznaczyć na wstępie, że choć można go wykonać samodzielnie na terenie własnej posiadłości, jest to stosunkowo skomplikowane zadanie. Nieprawidłowo wykonane, prowadzi do poważnych usterek w funkcjonowaniu systemu fotowoltaiki i uniemożliwia nam korzystanie z pozyskanej energii. Jeżeli pragniemy zlecić omawiany montaż specjaliście, należy zwrócić uwagę, aby taka osoba posiadała odpowiednie uprawnienia, certyfikat oraz świadectwo kwalifikacyjne.
Montaż instalacji fotowoltaicznej można podzielić na dwa podstawowe rodzaje, w zależności od miejsca uziemienia paneli pv- jest to więc montaż na dachu, lub na gruncie. Aby czynność ta została prawidłowo wykonana, musi ona przebiegać z prawidłowym ułożeniem paneli (zwłaszcza jeżeli chodzi o kierunek i kąt ich położenia), nie może mieć miejsca w miejscu nadmiernie zacienionym, a panele nie powinny wystawać poza krawędź dachu. Wspomniane moduły powinno się montować na ognioodpornych powierzchniach oraz nie w obecności niesprzyjających warunków pogodowych.
W zależności od rodzaju gospodarowanego dachu oraz gruntu, system montażu może być nieco innych. W każdym przypadku, nie należy jednakże zrywać połączeń między ogniwami, łączyć niekompatybilne wtyczki między sobą, zaniecać osłaniania przewodów. Powinno się unikać również braku uziemienia instalacji fotowoltaicznej, skręcania kabli, chodzenia po modułach, nieprzestrzegania przestrzeni między elementami instalacji oraz narażania kabli na uszkodzenia. W przeciwnym razie, ryzykujemy nie tylko wadliwą pracą instalowanej fotowoltaiki, ale również możemy doprowadzić do porażenia prądem. Innym potencjalnym zagrożeniem jest wywołanie pożaru lub doprowadzenie do awarii urządzenia.